Co to je bílé mumio známé jako kamenný olej?
Ve starověku bylo díky lovcům, kteří si všímali zvířat olizujících kameny pokryté béžovým povlakem, objeveno „bílé mumio“. Lidé této látce okamžitě připisovali magickou sílu a nazvali ji elixírem nesmrtelnosti. Postupem času však byly nalezeny vědecké důkazy o léčebném účinku tohoto přírodního produktu.
Dnes je lépe známý jako „kamenný olej“ nebo „kamenné slzy“
Bílé mumio je přírodní doplněk stravy, který má nakyslou příchuť, hlavní barva je bílá, ale může být také v různých odstínech, jako je béžová, hnědá, červená a zelená. Barva je ovlivněna procentem různých minerálů, které jsou obsaženy ve složení.
Název „kamenný olej“ nemá nic společného se vzhledem tohoto lidového léku. Může být ve formě prášku, minerálních destiček nebo oblázků, které se liší barvou.
Od starověku se tento ekologický a netoxický produkt používá k léčení chorob a omlazení organismu, protože stimuluje imunitní systém, zlepšuje metabolismus, urychluje nejvýznamnější chemické reakce v buňkách těla, je přírodní antiseptikum a má také řadu léčivých účinků.
Jak se tvoří a získává
Látka „pramení“ na povrch hornin ve štěrbinách a na jiných dobře větraných místech, kde se hromadí. Je seškrabána a odeslána k opracování. Až do této chvíle je to manuální práce, velmi nebezpečná a těžká.
Nahromaděné ztuhlé kapky procházejí důkladným čištěním, při kterém jsou odděleny od částic kamenů, vápence a dalších minerálů. Výsledkem je kamenec, který je snadno rozpustný při kontaktu s vodou, což nelze říci o interakci s alkoholem a glycerinem.
Protože zásoby kamenného oleje v přírodě jsou velmi omezené a doplňují se pomalu, kamenný olej není až tak rozšířený. Proto stále zůstává v mezích tradiční medicíny. Nelze ji pěstovat na zahradě, jako se pěstuje vzácný ženšen. V přírodě prostě není dostatečný objem pro průmyslovou výrobu léčiv, proto oficiální medicína nepovažuje za nutné studovat její léčivé vlastnosti – investice do výzkumu, sběru a výroby jsou neporovnatelné s očekávanými zisky.
Historický odkaz
Hledání „bílého mumia“, jak se mu často říká, probíhá v horách střední Asie, v Tibetu, na pohoří Altaj a na Sibiři. V Sajanských horách nese tento materiál romantický název „horské slzy“, nebo jednodušeji – „horský vosk“.
Lék, který je na východě známý pod takovými poetickými jmény jako „bracsun“ (horský džus) nebo „bílý kámen nesmrtelnosti“, je dnes široce používán. Není nadarmo, že kamenný olej byl v minulosti získáván na objednávku současných vládců a vykupován za cenu zlata, protože v přírodě je velmi vzácný, hlavně v Tibetu a pohoří Altaj, které se nachází v horách střední Asie. Mongolové a Číňané nazývají kamenný olej bracshun, barmští to nazývají chao-tun. Tato slova jsou přeložena jako míza nebo krev hory.
V některých zemích je bílé mumio známo již od předkřesťanské éry (například staří Egypťané používali illyrskou pryskyřici už před 4 tisíci lety) a altajský kamenný olej se dostal do evropské části Ruska díky snahám Petra I. (díky jeho úsilí získala tato část ruské říše status evropské země). Od roku 1777 se bílé mumio prodává v lékárnách v Petrohradě.
Tibetští lámové úspěšně používali kamenný olej na onemocnění žaludku a podle kánonu čínské mytologie je kamenný olej považován za potravu pro nesmrtelné. Dodnes existuje v Číně na úpatí hor vesnice, kde obyvatelé sbírají kamenný olej a jedí ho. Kamenný olej konzumují ptáci a divoká zvířata, kteří bezchybně určují kvalitu jídla.
Chemičtí vědci Akademie věd Kazašské SSR provedli výzkum kamenného oleje a spektrální analýzu jeho složení. Bylo zjištěno, že obsahuje více než polovinu prvků periodické tabulky. Unikátní vlastností je nejen složité složení oleje, ale také optimální koncentrace těchto látek.
Z čeho se skládá?
Někteří si mohou plést bílé mumio (kamenný olej) a obyčejné mumio, vzhledem k podobnosti procesu jejich extrakce je však účinek, který mají na tělo a jejich složení, odlišný. Na rozdíl od obvyklého mumia, které se skládá částečně z organické hmoty, je kamenný olej minerálním komplexem, ve kterém je více než 40 doprovodných mikroelementů, ale zajímavým faktem je, že se mohou měnit a záleží to na některých faktorech, jako je poloha a věk horniny, ze které je tento minerál seškrábán.
Složení horninového oleje je výsledkem přirozeného loužení horniny. Díky vysoké koncentraci souvisejících látek jsou chybějící složky v organismu aktivně doplňovány.
Bílé mumio je tvořen z biominerálů přírodního původu, má jedinečné vlastnosti, které tradiční léčitelé používají již několik tisíc let.
Léčivé účinky:
Bílé mumio má významné biostimulační vlastnosti. Pod jeho vlivem se aktivují metabolické procesy, zvyšuje se počet červených krvinek a zvyšuje se obsah hemoglobinu v krvi. Mechanismus účinku je vysvětlen skutečností, že minerální složení se aktivně podílí na metabolismu vody, solí, sacharidů, bílkovin a lipidů v těle, má pozitivní vliv na procesy důležité pro život.
- Má významné antimikrobiální účinky. Soli stříbra a zinku působí na bakterie a mikroorganismy, potlačují jejich životní cyklus a rychle je ničí.
- Urychluje regeneraci v případě poškození tkáně jakékoli povahy. Téměř všechny stopové prvky oleje jsou tak či onak obsaženy v regulačních procesech těla. Jejich každodenní doplňování zrychluje produkci životně důležitých regeneračních složek.
- Působí jako imunomodulátor, zvyšuje obranyschopnost těla, snižuje alergické reakce. Posílení imunitního systému je založeno na dodatečném vstřebávání: selen (zvyšuje buněčnou aktivitu), zinek (více kofaktorů, zlepšuje imunitní reakčnost), hořčík (hlavní účastník mnoha imunitních reakcí).
- Má antivirové a protizánětlivé účinky. Prvky obsažené v minerálním komplexu blokují práci enzymu cyklooxygenázy, čímž snižují proces zánětu.
- Má omlazující účinek. Křemík se podílí na syntéze kolagenu, hořčík čistí tělo od toxinů a selen je silný antioxidant, který může chránit buňky před volnými radikály, které urychlují proces stárnutí.
- Používá se jako antispazmodikum a choleretikum.
- Používá se jako analgetikum.
Bílé mumio (kamenný olej) je jedinečnou přísadou v naší produktové řadě. Kromě toho se do něj přidávají výtažky z altajských bylin, které jsou všeobecně známé svými pozitivními vlastnostmi.